Home Kategorie Porady Gdy odbierzesz telefon od nieznanego numeru i usłyszysz te cztery słowa, natychmiast się rozłącz!
38.48K

Gdy odbierzesz telefon od nieznanego numeru i usłyszysz te cztery słowa, natychmiast się rozłącz!

Gdy odbierzesz telefon od nieznanego numeru i usłyszysz te cztery słowa, natychmiast się rozłącz!

Taka sytuacja raczej nikomu nie wydaje się podejrzana. Tak naprawdę jest to jednak bardzo dobrze zaplanowane oszustwo, które może wprowadzić nas w spore kłopoty.

Jeśli zadzwoni do nas jakiś nieznany numer i usłyszymy „Czy mnie słyszysz? Jeśli tak, proszę odpowiedzieć – tak”, powinniśmy od razu się rozłączyć i zgłosić sprawę na najbliższym posterunku policji.

Pomysł na oszustwo powstał w Stanach Zjednoczonych, przeniósł się do Kanady, a teraz zmierza do Europy. Obecnie w Niemczech już sporo osób padło ofiarami oszustów.

Kiedy nasz rozmówca upewni się, że dobrze go słyszymy, zadaje nam kilka pytań, na które odpowiedź będzie brzmieć „tak”.

Zazwyczaj są to bardzo oczywiste pytania, które nie wzbudzają żadnych podejrzeń. Czy jesteśmy w domu, czy korzystamy z Internetu, czy dom należy do nas i tym podobne. Cała rozmowa jest nagrywana. 

telefon1

Źródło: flickr.com

Nagranie następnie wykorzystywane jest do zaciągania pożyczek lub autoryzowania innych transakcji, które wymagają jedynie zleceń głosowych. Najlepszym przykładem będzie Siri w IPhone’ach lub Amazon Echo.

To może Cię zainteresować:  Babcia powiedziała mu, że jutro przyjdzie do niej masażysta na darmowy zabieg. Wnuk poczekał na niego wraz z policją… i dobrze zrobił.

Nasz głos jest rozpoznawany w komunikacji cyfrowej i może posłużyć oszustom do dokonywania kradzieży.

telefon2

Źródło: flickr.com

Ludzie często nie zdają sobie sprawy co zrobić w takiej sytuacji. Przez długi czas nie wiedzą nawet, że zostali oszukani. Dowiadują się dopiero, gdy dostaną rachunek od firmy windykacyjnej.

Dlatego też powinniśmy ze sporą dozą ostrożności podchodzić do telefonów od nieznajomych. Nigdy nie podawajmy osobistych danych. Należy też pamiętać o możliwości zastrzegania numeru telefonu, lub samemu nagrywać rozmowy.

Jeśli jednak zdarzy się tak, że rozmówca wyda nam się podejrzany, od razu powinniśmy rozłączyć się i skontaktować z policją. Tak samo wygląda sytuacja, gdy otrzymamy nieuzasadnione wezwanie do zapłaty

telefon3

Źródło: flickr.com

Przestępcy idą z duchem czasu i są coraz bardziej sprytni. Warto znać sposoby na to, aby móc się zabezpieczyć.

Źródło: awm.com

Twoja reakcja?

Super
Super
25
Ha ha
Ha ha
8
Wow
Wow
47
Smutny
Smutny
23
Zły
Zły
176

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz